poniedziałek, 22 marca 2021

Pierwszy Dzień Wiosny



 Kochani Uczniowie!

Wczoraj w całej Polsce obchodziliśmy PIERWSZY DZIEŃ KALENDARZOWEJ WIOSNY. Od tego momentu noce stają się coraz krótsze, a dni coraz dłuższe. 

Dzień, w którym rozpoczyna się kalendarzowa wiosna przypada zawsze w tym samym terminie, jest datą niezmienną. Astronomiczna wiosna rozpoczyna się dzień wcześniej. Wiąże się to z momentem równonocy wiosennej, kiedy to dzień i noc trwają tyle samo - 12 godzin. 

A w jaki sposób świętujemy Pierwszy Dzień Wiosny? Bardzo różnie... Kiedyś topiono Marzannę. Była to kukła ze słomy przypominająca kobietę. Jej topienie oznaczało odejście zimy, a nadejście wiosny. Odbywały się pochody uczniów przez miasto, można było słyszeć okrzyki: Żegnaj zimo! Witaj wiosno! 

Co się działo w świetlicy? Zaczęliśmy od rozmowy o wiośnie, posłuchaliśmy piosenek wiosennych, a następnie wykonaliśmy kolorowe gaiki. 

Oto efekt naszej pracy: 


Pamiętajmy również, że 21 marca to Dzień Osób z Zespołem Downa. Bardzo często słyszymy, że tego dnia w ramach solidarności z osobami z Zespołem Downa powinniśmy założyć dwie , różne skarpetki. Dlaczego tak jest?

Obejrzyjcie film, żeby zrozumieć: