poniedziałek, 27 kwietnia 2020

Moja miasto - Miłosław

Kochani Uczniowie!
Przed nami jeszcze miesiąc, który na pewno spędzimy w domach. Co będzie dalej? Czas pokaże.
Dziękujemy Wam, że odzywacie się od czasu do czasu, śledzicie bloga i wykonujecie zaproponowane tu zadania.

W tym tygodniu przypada bardzo ważne święto - ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY.  
Nie możemy się spotkać i wspólnie świętować, dlatego w tym tygodniu "porozmawiamy" trochę 
o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce w przeszłości. Dzisiaj czas , żeby dowiedzieć się czegoś o historii naszego miasta.


Herb Miłosław

Miasto położone nad Miłosławką (lewy dopływ Moskawy), około 15 km na południe od Wrześni. Znane z największej bitwy w czasie wielkopolskiego powstania Wiosny Ludów, jaka rozegrała się pod Miłosławiem w 1848 r. W 1899 r. odsłonięto tutaj pierwszy na ziemiach polskich pomnik Juliusza Słowackiego, a w uroczystości uczestniczył pisarz Henryk Sienkiewicz.Historia
Dawna osada targowa, położona na skrzyżowaniu traktów handlowych, wzmiankowana w 1314 r. jako własność rodu Doliwów Miłosławskich. W 1382 r. odbył się tu zjazd rycerstwa wielkopolskiego sprzeciwiającego się oddaniu korony królewskiej Zygmuntowi Luksemburskiemu po śmierci Ludwika Węgierskiego. Miłosław musiał więc być już wówczas znaczącą osadą.
Przed 1397 r. otrzymał on prawa miejskie. Od 1487 r. aż do połowy XVII w. był w rękach Górskich. W 1539 r. nastąpiła ponowna lokacja miasta na prawie magdeburskim. W końcu XVI w. Miłosław był znaczącym ośrodkiem rzemiosła. W pożarze w 1599 r. spłonęło niemal całe miasto. W 1607 r. odbył się tu synod luterański, na którym stworzono zręby organizacyjne protestantyzmu w Wielkopolsce. W czasie wojen szwedzkich przez miasto przechodziły oddziały Stefana Czarnieckiego i Jerzego Lubomirskiego.
Na początku XVIII w. Miłosław był własnością Grabskich, a od 1777 r. Mielżyńskich, w rękach których pozostał do końca XIX w. Podczas Wiosny Ludów (1848 r.) był jednym z czterech najważniejszych ośrodków powstańczych. Tu pod Miłosławiem 30 kwietnia polscy ułani, strzelcy i kosynierzy pod wodzą Ludwika Mierosławskiego i Feliksa Białoskórnickiego stoczyli zwycięską bitwę z wojskami pruskimi. Po Mielżyńskich Miłosław przeszedł w ręce Kościelskich. W 1928 r. prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki zatrzymał się w Miłosławiu i złożył wieniec pod pomnikiem kosynierów miłosławskich. Tutaj w 1890 r. urodził się Bronisław Hager, wybitny lekarz, działacz niepodległościowy i społeczny.*

Miłosław z lotu ptaka:


Miłosław:A na koniec zadanie dla Was: Narysujcie naszą szkołę. Forma i technika dowolna. 
Zdjęcie wykonanej pracy wyślijcie mi na maila: a.januchowska@szkolamiloslaw.pl 
do środy (29.04.2020r.)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza