PLANETY UKŁADU SŁONECZNEGO
MERKURY jest planetą położoną najbliżej Słońca. Jest to bardzo mała planeta, która ma słabe pole magnetyczne. Merkury jest najgorętszą z planet, na powierzchni nie znajdziemy wody. Jego atmosfera składa się głównie z tlenu, sodu, potasu i helu. Planetę można zobaczyć z Ziemi, szczególnie rano gdy słońce wschodzi i wieczorem, gdy zachodzi. Wygląda jak jasna gwiazda znajdująca się blisko Słońca.
WENUS to druga planeta od Słońca, położona najbliżej Ziemi. Jest to planeta, która nie ma żadnych księżyców i pierścieni. Naukowcy uważają, że kiedyś mogła mieć podobny klimat jaki panuje na Ziemi. Wenus jest planetą skalistą i znajduje się na niej najwięcej wulkanów. Wenus jest najwolniej obracającą się planetą i obraca się do tyłu.
ZIEMIA to trzecia planeta od Słońca. Szczegółowo porozmawiamy o niej w przyszłym tygodniu.
MARS potocznie nazywany "czerwoną planetą" jest czwartą planetą oddaloną od Słońca. Jego czerwony kolor pochodzi od dużej ilości tlenku żelaza. Mars jest planetą podobną do Ziemi, jednak zamiast błękitnych obszarów i zielonych lądów posiada wszechobecny czerwony odcień. Pokryty jest dolinami, pokrywami lodowymi, paskami górskimi, polami wulkanicznymi i pustyniami. Mars również ma pory roku tak jak na Ziemi, jednak są one dłuższe, ponieważ jest bardziej oddalony od Słońca niż Ziemia.
JOWISZ jest piątą planetą od Słońca i zdecydowanie największą. Jako gigant gazowy wykonany jest głównie z wodoru i helu więc jego powierzchnia nie jest stała. Jowisz posiada kolorowe pasy, jest jednym z najjaśniejszych obiektów znajdujących się na niebie. Przyciąga inne ciała niebieskie ze względu na silne pole magnetyczne. Planeta posiada wiele księżyców.
SATURN jest szóstą planetą od Słońca i bardzo charakterystyczną, gdyż otoczony jest systemem pierścieni rozciągniętych na wiele kilometrów. Planeta jest daleko od Słońca, dlatego dociera do niej zdecydowanie mniej światła. Podobnie jak Jowisz składa się głównie z wodoru i helu. Pierścienie Saturna można zobaczyć z Ziemi - potrzebny jest tylko teleskop.
URAN to siódma planeta od Słońca i zdecydowanie najzimniejsza. Temperatura na niej wynosi -224 st. C i jest praktycznie ciągle taka sama, gdyż planeta znajduje się daleko od Słońca. Uran zbudowany jest z wodoru, helu oraz metanu. Tak jak Wenus obraca się do tyłu.
NEPTUN to ósma planeta od Słońca. Jest to jedyna planeta bardzo ciemna, zimna i wietrzna, której z Ziemi gołym okiem nie zobaczymy. Neptun to kula gazu i lodu, prawdopodobnie ze skalistym rdzeniem. Grawitacja jest podobno do tej na Ziemi. Neptun posiada liczne pierścienie.
Jestem pewna, że wytrwaliście do końca :)
Aby podsumować nasz dzisiejszy temat obejrzyjcie filmik:
https://wordwall.net/pl/resource/1289555/przyroda/uk%c5%82ad-s%c5%82oneczny
https://wordwall.net/pl/resource/482464/geografia/uk%c5%82ad-s%c5%82oneczny
https://wordwall.net/pl/resource/11552419/edukacja-wczesnoszkolna/uk%c5%82ad-s%c5%82oneczny
POWODZENIA :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz